Sonja P. Veljović (rođena Pecić) je rođena 13.03.1984. u Кraljevu.
Osnovnu i srednju školu (Gimnazija, opšti smer) završila je u Vrnjačkoj Banji sa prosečnom ocenom 5,00. Završila je osnovne četvorogodišnje studije na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu 2008. godine na Odseku za prehrambenu tehnologiju, smer Tehnologija biljnih proizvoda sa prosečnom ocenom 9,03 i ocenom 10 na diplomskom radu pod nazivom „Mogućnost upotrebe alterantivnih žita (heljde) u savremenoj ishrani“, čime je stekla zvanje diplomirani inženjer prehrambene tehnologije biljnih proizvoda.
Za vreme studija, bila je dobitnik stipendije Ministarstva Republike Srbije, kao i stipendije opštine Vrnjačka Banja za najbolje studente i stipendije zadužbine „Đoke Vlajković“ (2004/2005).
Doktorske studije na Poljoprivrenom fakultetu, studijski program Prehrambena tehnologija, upisala je 2008. godine. Odbranila je doktorsku disertaciju pod nazivom „Uticaj plodonosnog tela gljive Ganoderma lucidum na hemijski sastav i senzorne karakteristike specijalnih rakija“ na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu 2015. godine, na Кatedri za tehnologiju konzervisanja i vrenja (odsek Prehrambena tehnologija), čime je stekla zvanje doktora nauka iz oblasti Tehnološkog inženjerstva. Od novembra 2009. do aprila 2012. godine bila je angažovana na Poljoprivrednom fakultetu, Univerzitet u Beogradu, kao stipendista Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj.
Na Poljoprivrednom fakultetu u Beogradu 29.12.2011. godine izabrana je u zvanje zvanje istraživač saradnik za naučnu oblast: Nauka o konzervisanju (tokom 2014. godine bila je na porodiljskom odsustvu). Od maja 2012. zaposlena u Ekonomskom institutu u Beogradu, kao istraživač saradnik i angažovana na projektu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja: „Razvoj i primena novih i tradicionalnih tehnologiju u proizvodnji konkurentnih prehrambenih proizvoda sa dodatom vrednošću za domaće i svetsko tržište – STVORIMO BOGATSTVO IZ BOGATSTVA SRBIJE – 46001″. Nakon odbranjene doktorske disertacije izabrana je u zvanje naučni saradnik na Institutu za prehrambene tehnologije u Novom Sadu 28.01.2016. godine, oblast biotehnološke nauke – prehrambeno inženjerstvo, a ujedno postala je član naučnog veća Ekonomskog instituta. Od jula 2017. godine angažovana je kao naučni saradnik na Institutu za opštu i fizičku hemiju. Na Institutu za prehrambene tehnologije u Novom sadu izbrana je u zvanje viši naučni saradnik, oblast biotehnološke nauke – prehrambeno inženjerstvo (26.01.2021. godine), pa je shodno tome unapređena i angažovana kao viši naučni saradnik na Istitutu za opštu i fizičku hemiju.
Od 2022. godine zaposlena je na Fakultetu za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj Banji, Univerzitet u Кragujevcu, gde je izabrana u nastavno zvanje docent, oblast Tehnološko inženjerstvo, uža naučna oblast Prehrambena tehnologija. Učestvuje u izvođenju nastave iz predmeta Principi proizvodnje zdravsteno bezbedne hrane, Tehnologija hrane i pića i Enogastronomija studentima osnovnih studija smera Gastronomski menadžment.
Sonja Veljović pohađala je značajan broj seminara, edukacija i treninga, kako u zemlji tako i u inostranstvu, radi sticanja novih saznanja iz oblasti prehrabmene tehnologije, upravljanja, kvaliteta i bezbednosti prehrambenih proizvoda i sistema menadžmenta kvaliteta. Posebno je značajan odlazak na postdoktorsko usavršavanje (pozicija BPD-47-I3N-20980-2017) u okrivu projekta „Detection of volatile organic compounds using optical fiber sensors – AROMA project“ na I3N- Institute for Nanostructures, Nanomodelling and Nanofabrication, Univerzitet u Averiu, Portugal. U trajanju od tri nedelje prisustvovala je obuci „Postharvest Physiology, Pathology & Handling of Fresh Commodities“, Tel Aviv, Izrael.
Tokom dosadašnjeg naučnog rada aktivno je učestvovala i učestvuje u realizaciji 3 nacionalna projekta finansiranih od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i 3 projekta bilateralne saradnje.
Objavila je i veći broj naučnih radova iz sledećih kategorija: M13 – 3, M14 – 2 radova, M20 – 17 radova, M30 – 16 saopštenje sa skupa, M40 -1 , M50- 3 rada, M60- 3 i M80 – 3 rada. Najveći broj objavljenih i citiranih radova pripadaju oblasti kvalitet hrane biljnog porekla, sa posebnim akcentom na istraživanje tema iz kvaliteta i razvoja novih jakih alkoholnih pića. Objavljeni radovi su značajno doprineli proširivanju naučnih saznanja u ovim oblastima, kako u zemlji tako i u inostranstvu, kao i boljoj promociji domaćih proizvoda.